LASTİKLERİMİZLASTİKLERİMİZ TÜM LASTİKLERİ GÖSTERTÜM LASTİKLERİ GÖSTER BAYİLERİMİZBAYİLERİMİZ

BAKIM KILAVUZU

Lastik sorunlarının üç temel nedeni

Michelin 18 May 2010

Lastik Sorunlarının

Lastikler hakkında daha iyi bilgiye sahip olarak lastik sorunlarından kaçının

Çukurlar, tümsekler, cam ve kaya parçaları gibi sert ve kesici parçalar genellikle kaçınılmazdır. Bununla birlikte, kaçınılabilir olan lastik sorunlarının üç ana sebebi mevcuttur: yetersiz şişirme, hız ve aşırı yük. Bunlardan kaçınmak için önleyici tedbirlerin alınması daha güvenli hareketlilik ve lastiğin ömrünün daha uzun olmasını sağlayacaktır.

Yetersiz ve Aşırı Şişirme

Yetersiz veya aşırı şişirilmiş olan lastikler lastiğinizin ömrünü, sürüş keyfini, çekiş gücünü ve fren mesafesini etkileyebilir. Yetersiz şişirme lastik karkasının aşırı derecede esnemesine neden olmaktadır ve bu da aşırı ısınma ile sonuçlanmakta, yuvarlanma direncini arttırmakta ve lastiğin vaktinden önce aşınmasına sebep olmaktadır. Aşırı durumlarda, yetersiz şişirme lastik hasarına neden olmaktadır. Benzer bir şekilde, aşırı şişirme lastiğin ömrünü kısaltabilmekte, yol tutuşun azalmasına neden olmakta ve düzensiz aşınmaya neden olmaktadır.

Yüksek Hızda Sürüş

Yüksek hızda sürüş düşük hızda sürüşten daha fazla lastik hasarına neden olma ihtimaline sahiptir.

SpeedHızlı sürüş lastiğin aşırı ısınmasına neden olacaktır, bu da lastiğin hasar görmesine sebep olmaktadır. Ayrıca lastiğin ani bir şekilde tahrip olmasına ve hızlı bir şekilde hava kaybetmesiyle sonuçlanacaktır. Lastik ani bir hava kaybı yaşadığında bir aracın kontrolünün kaybedilmesi bir kazaya neden olabilmektedir. Bir lastikte veya tekerlekte herhangi bir hasar görürseniz, hemen yedek lastik ile değiştiriniz ve daha sonra en yakın MICHELIN Bayiinize kontrol ettiriniz.

Aşırı Yük

Lastiklerinize aşırı yük binmediğinden emin olmak için, lastiğin yanağı üzerinde bulunan lastik azami yük derecelendirmesini kontrol ediniz. Bu derecelendirmeyi aşmayınız. Azami yük kapasitelerinin üzerinde yük bindirilen lastikler aşırı ısınabilmektedir, bu da lastiğin ani bir şekilde tahrip olmasıyla sonuçlanabilmektedir. Ayrıca, imalatçınızın yükleme tavsiyelerine de riayet ediniz. Aracınızın üzerindeki herhangi bir dingil için brüt dingil yükleme değerini aşmayınız. 

DOĞRU MICHELIN LASTİĞİNİ BULUN

Otomobil bilgilerinizi veya lastik ebadını girip sürüş ihtiyaçlarınızı belirterek öneri alın.

En son görüntülediğiniz makaleler

Görüntülediğiniz bir makale bulunmamaktadır

  • Otomobil
  • 4x4 / suv
  • Kamyonet
Loader