LASTİKLERİMİZLASTİKLERİMİZ TÜM LASTİKLERİ GÖSTERTÜM LASTİKLERİ GÖSTER BAYİLERİMİZBAYİLERİMİZ

Kış ve yaz lastikleri arasındaki farklar nelerdir?

Eğer lastikler uzmanlık alanınız değilse, kış ve yaz lastikleri arasındaki farkları anlamak sizin için pek de kolay olmayabilir. Sizin için yarattığımız bu kılavuzda, lastikler ve kullanımları hakkında size en uygun bilgiyi bulabilirsiniz.

Kış lastiklerinin özellikleri nelerdir?

Yaz lastiklerinin aksine kış lastikleri, düşük sıcaklıklarda esnekliğini ve yumuşaklığını koruyan özel bir kauçuktan üretilmiştir. Bu sebeple MICHELIN kış lastikleri soğuk, ıslak, karlı ve buzlu zeminlerde yüksek performans göstermektedir. Lastiğin yanaklarında gördüğünüz “M+S” ya da “3PMSF” gibi işaretlemeler, o lastiğin kış koşullarında kullanıma uygunluğunu göstermektedir.

“M+S” işareti “Çamur ve Kar” (“Mud and Snow”) anlamına gelmektedir fakat lastik performansı hakkında yeterli bilgi vermemektedir. Bu yüzden bu işareti taşıyan bütün lastikler kış lastiği sayılamazlar.

3PMSF işareti “3 Zirve-Dağ-Kar Tanesi” (3 Peak Mountain Snow Flake) işareti bir lastiğin kış şartlarına tümüyle uyumlu performansa ve özelliklere sahip olduğunu gösterir. Bu sembol lastiğin kış kullanımı için resmi onaylı olduğunu da kanıtlamaktadır. MICHELIN, kış aylarında yalnızca 3PMSF işaretli lastiklerin kış lastiği olarak kullanılmasını tavsiye ediyor.

Kış lastiği hangi hava koşullarında kullanılmalıdır?

Hava sıcaklığı gece-gündüz ortalama +7 derecenin altına düştüğü zamanlarda, güvenlik açısından kış lastiklerinin takılmasını öneriyoruz.

Yaz lastikleri hangi hava koşullarında kullanılmalıdır?

Yüksek bir performans ve güvenli bir sürüş için, yaz lastikleri, gece-gündüz hava sıcaklığı ortalaması +7 derecenin üzerinde iken tercih edilmelidir. MICHELIN yaz lastikleri, hava sıcakken ıslak ve kuru zeminde, daha kısa fren mesafesi ile durmanızı ve asfalt zeminde çok iyi yol tutuşu sağlar. Hava ve yol koşullarına en uygun lastiği kullanmak lastiğinizin ömrünü uzatır, yakıt tüketiminizi azaltır ve konforunuzu arttırır.

Yolculuğunuz için tavsiyemiz: Kış lastiği ile sürüş güvenliği

Kış lastiği sürüş güvenliğinizi arttırmak için aracınızın 4 lastiğinin de mutlaka aynı tip ve ebatta olduğundan emin olmanızı öneriyoruz.

DAHA FAZLA TAVSİYE İÇİN

Kış lastiği ipuçlarımız

Kış lastiklerini tüm yıl boyunca kullanabilir miyim?
Kış lastiklerini tüm yıl boyunca kullanabilir miyim?

Tüm yıl boyunca yalnızca bir set kış lastiği kullanmak çok cazip görünebilir. Ama bu gerçekten iyi bir çözüm mü?

Devamını oku
Dört mevsim lastikleri
Dört mevsim lastikleri

Dört mevsim lastikler yıl boyunca kullanılabilir, ama tek seçeneğiniz değildir.

Devamını oku

Daha fazla tavsiye ve video

İpuçları araç donanımı ve kış sürüşüne dair ipuçları
Tüm kış tavsiyelerimiz
İpuçları Kış lastiklerini daha iyi kullanma ipuçları
Kış lastikleri hakkında her şey
MICHELIN lastikleri ile benim kışım Kış mevsiminde güvende olun

ARACIM İÇİN DOĞRU MICHELIN LASTİĞİ'Nİ BUL

  • Otomobil
  • 4x4 / suv
  • Kamyonet
Loader