LASTİKLERİMİZLASTİKLERİMİZ TÜM LASTİKLERİ GÖSTERTÜM LASTİKLERİ GÖSTER BAYİLERİMİZBAYİLERİMİZ

Kış lastikleri ne zaman kullanılmalıdır?

Yaz lastiklerinden kış lastiklerine geçmek için kar fırtınası gibi kötü hava koşullarını beklemeye gerek yoktur. Hava sıcaklığı ortalaması +7 derecenin altına düştüğünde güvenliğiniz için kış lastiklerine geçmenizi tavsiye ederiz.

Kış lastikleri ne zaman kullanılmalıdır?

Havalar bozmaya başlıyor ve ağır kış koşulları gelmek üzere ise yanlış lastikleri kullanarak yollarda kendinizi riske atmayın. Ve en önemli altın kuralı hatırlayın: Hava sıcaklığı gece-gündüz +7 derecenin altına düşerse, kış lastiğine geçme zamanı gelmiştir.

Neden Aralık ve Nisan arası kış lastikleri kullanılmalıdır?

Bu dönemde hava sıcaklıkları genelde düşmektedir, bu yüzden bu dönem kış lastiklerine geçiş yapmanın tam zamanıdır. Kış lastikleri sadece buzlu ve karlı zeminlerde değil, yağmurlu, kaygan ve çamurlu zeminlerde de yaz lastiklerine göre daha güvenlidir. Düşen hava sıcaklıkları ile birlikte, yaz lastiklerinin performansı da gerilemektedir. Bu aylarda mutlaka kış sertifikalı lastikler kullanılmalıdır. Soğuk havalarda yumuşaklığını koruyabilen özel bir kauçuktan üretilmiş olması, kılcal kanallar içeren sırt deseni ile Michelin kış lastikleri soğuk havalarda yüksek performans sağlar.

Kış lastiğine geçiş zorunlu mudur?

Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.
İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır.
Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay arttırabilir.

Yolculuğunuz için tavsiyemiz : Lastik hava basıncı kaç olmalı?

Kış lastiklerinizi taktıktan sonra, en az ayda bir kere her bir lastiğin hava basıncını ayrı ayrı kontrol etmenizi öneriyoruz. Hava sıcaklığının lastiklerin basıncı üzerinde etkisi yüksektir. Soğuk havalarda sıcak gaz genleştiği, soğuk gaz ise sıkıştığı için, kış mevsiminde referans basıncına 0,2 bar (3psi) eklenmesini öneriyoruz.

DAHA FAZLA TAVSİYE İÇİN

Uzman/teknik kış lastiği ipuçları

Kış lastikleri nasıl seçilir?
Kış lastikleri nasıl seçilir?

Tüm yıl boyunca yalnızca bir set kış lastiği kullanmak çok cazip görünebilir. Ama bu gerçekten iyi bir çözüm mü?

Devamını oku
Kış lastiklerini tüm yıl boyunca kullanabilir miyim?
Kış lastiklerini tüm yıl boyunca kullanabilir miyim?

Tüm yıl boyunca yalnızca bir set kış lastiği kullanmak çok cazip görünebilir. Ama bu gerçekten iyi bir çözüm mü?

Devamını oku

Daha fazla tavsiye ve video

İpuçları araç donanımı ve kış sürüşüne dair ipuçları
Tüm kış tavsiyelerimiz
İpuçları Kış lastiklerini daha iyi kullanma ipuçları
Kış lastikleri hakkında her şey
MICHELIN lastikleri ile benim kışım Kış mevsiminde güvende olun

ARACIM İÇİN DOĞRU MICHELIN LASTİĞİ'Nİ BUL

  • Otomobil
  • 4x4 / suv
  • Kamyonet
Loader