Doğru Lastiği Nasıl Seçerim?

Aracınıza uygun lastiği bulun

4w edito tip1 tiresidewall help and advice

Lastiğinizin ebadını bulun

  • Lastiklerinizden birinin yanağına bakarak üzerindeki rakamları ve harfleri not edin.
  • Bu bilgileri kullanarak aracınıza uygun lastikleri araştırabilirsiniz.
     

Bu harfler ve rakamlar ne anlama geliyor?

Lastik Genişliği veya Kesit Genişliği

 

Lastik genişliği (veya kalınlığı), lastiğin dış yanağının en geniş noktasından iç yanağının en geniş noktasına kadar milimetre cinsinden ölçülür.

Seri

Lastik serisi, lastiğin yanak yüksekliği ve lastik genişliği arasındaki ilişkidir. Seri ne kadar küçükse lastik yanağı da o kadar kısadır. Bu da virajların daha iyi alınmasını sağlar ancak sürüş daha serttir.

Yapı

Lastiğin iç yapısını ifade eder. Lastik yapısı çoğu lastikte olduğu gibi “radyal” ya da “konvansiyonel yapı” için D (Diagonal construction) ya da “kuşaklı” için “B” (Belted) olabilir.*

Lastik Çapı

Lastiğin uyumlu olduğu jant çapını ifade eden inç cinsinden ölçümdür.

Yük Endeksi

 

Yük endeksi, güvenli olan azami miktarda şişirilmişken lastiğin taşıması onaylanan yükü ifade eder. Rakamlar, lastiğin taşıyabileceği yük kapasitesini belirten bir tabloya işaret eder. Örneğin, 97 = 1.609 libredir (729 kg).

tab screenshot

4w sku svg help and advice

Hız Değeri Tablosu

Bu tablo, belirlenen koşullar altında lastiğin yük taşımasının onaylandığı güvenli olan azami hızı ifade eder. Hız değerleri, A (en düşük) ve Y (en yüksek) arasında değişir. Buna istisna olarak: H, U ile V arasındadır. Lastiğiniz için azami hızı bulmak için hız değeri tablosuna bakın. Yasal hız sınırının aşılması önerilmez ve onaylanmaz.

Lastiklerinizin ebadını aracınızın kullanıcı el kitabında veya otomobilinizin kapısının üzerinde bulabilirsiniz

  • Bu bilgileri aracınızın torpido gözünde bulunan kullanıcı el kitabında veya sürücü tarafındaki kapının üzerindeki lastik bilgileri etiketinde bulabilirsiniz.
  • Bunlar genellikle lastiklerinizin ebadı ve özelliklerinin yanı sıra uygun lastik basıncı ile ilgili tüm bilgileri içerir.

4w edito tip2 tireandloadinginformation help and advice

00285614

OE lastik nedir?

OE, “Orijinal Ekipman” anlamına gelir, yani araç üreticiniz tarafından onaylanan ve aracınızla birlikte standart olarak verilen lastiklerdir.

Audi, BMW, Mercedes ve bazı diğer araç üreticileri, araçlarını kendi markaları için özel olarak üretilmiş lastiklerle donatmaktadır. Bu lastiklerin yanağında özel bir OE işareti bulunur. Bu durumda, Michelin aracınızın lastiklerini sadece gerekli OE işaretini taşıyan lastiklerle değiştirmenizi önerir.

Araç markasına göre OE işaretleri tablosu: 

* = BMW, Mini
MO = Mercedes
AO = Audi
VO = Volkswagen
N0, N1, N2, N3, N4 = Porsche
MO1 = AMG
RO1 = QUATTRO

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.