Karantina Döneminde Yolculuk Hangi Şartlarda Yapılmalıdır?

Yaşamın her alanında sağlığı ve güvenliği sağlamak şu sıralar en önemli gündem konusu. Evlerimizden arabalara ve hatta daha da ötesine uzanan bu güvenlik konusu nedeniyle karantina döneminde güvenli yolculuk temalı Sıkça Sorulan Soruları sizler için derledik.

Yolculuk Hangi Şartlarda Gerekli Kabul Edilir?

Yetkililer, makul bir gerekçesi olmayan insanların evden dışarı çıkmamaları gerektiğini söylüyor.

Her ne kadar gıda ve ilaç gibi gereksinimler için sokağa çıkılmasına izin verilse de bu çıkışların sayısının mümkün olduğunca minimumda tutulması gerekiyor. Şu anda 24 ilde şehirlerarası seyahat yasağı devam ediyor. Karar kapsamında seyahat yasağı süren iller; Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak.

Seyahat izin belgeniz yoksa bu illerde şehirlerarası seyahat etmeniz mümkün değil.

Corona virüs önlemleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlar artık kaymakamlık yerine Seyahat İzin Belgesi başvurularını e-Devlet üzerinden yapabiliyor.

E-devlet ekranından seyahat izin belgesi almak için öncelikle T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılıyor.

Giriş yapmanın ardında İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e Başvuru” kısmına giriliyor. Seçenekler arasından “Seyahat İzin İşlemleri” seçilerek form dolduruluyor.

İçişleri Bakanlığınca, 81 il valiliğine gönderilen genelge ile virüsle mücadele sağlanıncaya kadar hafta sonlarında, il ve ilçelerde vatandaşların sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş gibi faaliyetleri yasaklandı.

Gerçekten önemli bir işiniz olmadığı sürece dışarı çıkmamalı, yolculuk yapmamalısınız. Aksi yönde bir hareket yasa dışı sayılacağından para cezası veya tutuklamayla sonuçlanabilir.

Petrol İstasyonunda Hijyen Önlemleri

Neyse ki içinde bulunduğumuz modern çağın bize sunduğu çok çeşitli teknolojiler sayesinde arabamıza benzin alırken arşılıklı etkileşimi ve dolayısıyla da enfeksiyon riskini minimumda tutabiliyoruz.

Mümkün olan her durumda pompa noktasında ödeme imkanını ve temassız işlemleri tercih edin. Ayrıca bu durumlarda mümkünse tek kullanımlık olmak üzere eldiven kullanın, elinizi yüzünüze götürmeyin ve işiniz bittikten hemen sonra ellerinizi yıkayın.

Benzininizi alırken aynı zamanda hükümetin belirlediği tüm talimatlar ile petrol istasyonunda yer alan direktiflere de uyun.

Sosyal Mesafeyi Korurken Araç Paylaşımına Devam Edebilir Miyim?

Sosyal mesafe kuralının uygulamaya geçmesinden bu yana özellikle kilit çalışanlar açısından yolculuk konusunda akıllara gelen en önemli sorulardan biri şöyle: “Benimle aynı evde yaşamayan iş arkadaşlarımla araç paylaşmaya devam edebilir miyim?”

Bir araç içerisinde en az 2 metrelik bir mesafe bırakılamıyorsa sosyal mesafeye uymuyorsunuz demektir, bu sebeple araç paylaşımına devam etmemenizi öneririz.

Karantina Döneminde Araçların Dezenfekte Edilmesi

Ellerimizi yıkamanın, telefonlarımızı silmenin ve evimizdeki yüzeyleri dezenfekte etmenin yanında enfeksiyonun yayılabileceği diğer yerleri de göz ardı etmemeliyiz.

Bu yerlerden biri de araçlarımız.

Koltuk, gösterge paneli, kapı ve bagaj mikropların barınabileceği türden yerlerdir. Riski azaltmak için bu alanların dezenfekte edilmesi gerekir. Aracın temizliğine araçla yapılan son yolculuğun üzerinden en az 72 saat geçtikten sonra başlanmasını öneren uzmanlar araç yüzeylerinde yaşayan moleküllerin sayısının o süre sonunda ciddi ölçüde azalmış olacağına dikkat çekiyor.

Aracınızı temizlerken tek kullanımlık eldiven ve önlük gibi kişisel koruyucu donanım kullanılması yönündeki hükümet uyarısına kulak verin. Teyp, kapı kolları, direksiyon, koltuk başlıkları ve emniyet kemerleri (kemerin tamamı) özellikle dikkat edilmesi gereken alanlardır.

Aracınızı etraflıca temizledikten sonra tek kullanımlık kişisel koruyucu donanımlar çöpe atılmalı, yeniden kullanılabilir olanlarsa derhal çamaşır makinesine konulmalıdır.

Araç Servis Işığım Yanıyor. Karantinada Olduğumuz Düşünüldüğünde Aracımı Kullanmaya Nasıl Devam Edebilirim?

Gerekli bir iş kolu olduğuna karar verilen araç bakım servislerinin bir kısmı hizmet vermeye devam ediyor. “Gerekli” sınıfına giren yolculuklar için aracınızı kullanmaya devam etmeniz lazımsa size en yakın araç bakım servisine aracınıza bakım yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda birçok araç servisi de profesyonel dezenfeksiyon işlemi yapmaya başladı. Servisinizi arayıp bu tip bir hizmetleri olup olmadığını sorarak randevu alabilirsiniz. Euromaster servis noktalarının birçoğunda dezenfeksiyon işleri yapılmakta. Size en yakın Euromaster araç bakım servisine buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak öncesinde kendinize şu soruyu sormanızda fayda var: ‘Bu işlem benim için mutlaka gerekli mi?’

Karantina Döneminde Yeni Araç Teslimatı Nasıl Yapılmalı?

Mevcut durumda, sağlık personeli, market görevlileri gibi mutlaka çalışmak zorunda olanları veya yardıma muhtaç kişilere yardım götürenleri kapsayan gerekli yolculuklarla ilgili olmayan tüm yeni araç teslimatları ertelenmiş olmalıdır.

Fabrikaların üretime ara vermesi dolayısıyla, bazı özel durumlar dahilinde bazı üreticiler teslimatları ileri tarihlere ertelemeye mecbur kalmış da olabilir.

Bu arada kendinizi karantinaya almış olmanıza rağmen yukarıda belirtilen kriterler kapsamında daha öncesinde yapılmış bir teslimat anlaşmanız varsa bayinizi arayarak bir alternatif belirleyin veya uygun, yeni bir teslimat planı oluşturun.

Karantina Döneminde Bir Eşyada Arıza Olması Halinde Yetkili Servisler Hizmete Devam Ediyor Mu?

Neyse ki genel olarak birçok yetkili servis hem çalışanlarını hem müşterilerini koruma amaçlı gerekli önlemlerini de alarak faaliyetlerine olağan işleyişte devam ediyor.

Bu karar yolculuk yapmak zorunda olan kişilerin işlerine güvenle devam edebilmesi için alındı.

Bununla birlikte, ülke genelindeki yetkili servisler şu anda kendi takdirlerine bağlı olarak çalışıyor; bu sebeple herhangi bir sorununuz olması halinde lütfen yetkili servisinizle irtibata geçin.

Aracınız için mükemmel lastiği bulun...